Szkoła Podstawowa nr 142 im.Tadeusza Kościuszki w Krakowie

tel. (12) 645-04-20

E-mail: sp142@mjo.krakow.pl

23.03.2012 - 10 rocznica nadania szkole imienia - Tadeusza Kościuszki

Projekt – „Tadeusz Kościuszko – Patron Naszej Szkoły”

W dniach od 5 marca 2012 do 23 marca 2012 realizowaliśmy projekt przygotowany przez p. Annę Łata i Jolantę Gawlik dotyczący Patrona Naszej Szkoły –
T. Kościuszki.

• W dniach 5-9 marca – trwała akcja „Dzieci czytają dzieciom”. Uczniowie klas starszych czytali młodszym kolegom z kl. O, I i II opowiadanie o kopcu Kościuszki w Krakowie oraz fragmenty książki „Spotkanie z panem Kościuszko”. W tym tygodniu odbył się też konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VI pt. „Tadeusz Kościuszko w oczach dzieci i młodzieży”. A oto zwycięzcy:
    I miejsce – Anna Oleniacz kl. V
    II miejsce – Izabela Grzywińska kl. VI
    III miejsce – Sandra Maśnica kl. IV
    Wyróżnienie – Karolina Gorczyńska kl. VI

• W dniach 12-16 marca – we wszystkich klasach odbyły się lekcje wychowawcze na temat T. Kościuszki, a w klasach IV-VI – lekcje biblioteczne – „Jak i gdzie możemy szukać informacji o patronie naszej szkoły?”.
    Natomiast na lekcjach j. angielskiego była mowa o pobycie T. Kościuszki w Stanach Zjednoczonych. Po zdobyciu wielu informacji uczniowie klas III-VI wykonywali gazetki ścienne na temat: „Życie i działalność T. Kościuszki” oraz projekty naszej tarczy szkolnej. Natomiast przedszkolaki, „zerówczaki” oraz kl. I i II – tworzyli prace przestrzenne – „Kopiec Kościuszki”.

• W dniach 19-23 marca – klasa II i III pisały dyktando pt. „Dzieciństwo Tadeusza Kościuszki”. A oto zwycięzcy:
    – Karolina Świętek kl. III
    – Jakub Kępa kl. II

W klasach IV – VI odbył się historyczny konkurs – „Co wiemy o patronie naszej szkoły?”. Zwyciężyli następujący uczniowie:
    I miejsce – Radosław Nowak kl. V
    II miejsce – Weronika Stępak kl. VI, Justyna Moryc kl. V
    III miejsce – Mateusz Gaudyn kl. VI
    A nasze przedszkolaki, „zerówczaki” i „pierwszaki” układali puzzle:
    „Z Tadeuszem Kościuszko w tle”.

Dnia 22 marca o godz. 1800 uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice i dziadkowie uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. odprawianej w intencji całej szkolnej społeczności.

Dnia 23 marca odbyło się spotkanie uczniów, rodziców, zaproszonych gości i pracowników szkoły w sali gimnastycznej. Uroczysty apel poświęcony był oczywiście naszemu patronowi. Uczniowie kl. V-VI oraz kl. III Gimnazjum przypomnieli najważniejsze fakty z życia T. Kościuszki, a „maluchy”  – zatańczyły „krakowiaka”.
Obchody 10 rocznicy nadania imienia T. Kościuszki naszej szkole, na długo pozostaną w naszej pamięci.