Szkoła Podstawowa nr 142 im.Tadeusza Kościuszki w Krakowie

E-mail: sp142@mjo.krakow.pl

1889- 2009 Jubileusz 120 - lecia szkoły

Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 142 w Krakowie

W dniu 18 października 2009 Szkoła Podstawowa Nr 142 w Krakowie – Nowej Hucie (osiedle Wolica) obchodziła Jubileusz 120-lecia istnienia, połączony z obchodami 60-lecia Nowej Huty. Na tę podniosłą uroczystość przybyło wielu Gości m.in.

• Artur Dzigański – Małopolski Kurator Oświaty

• Marta Patena – Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa

• Grażyna Samborek – Wizytator Kuratorium Oświaty

• Jan Żądło – Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Krakowa

• Edward Porębski – Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII

• Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: Renata Dudek SP 74, Dorota Ślęczek ZSO nr 52, Małgorzata Kozak – Zasadni G 45, Maria Marszałek IGMCE, Mirosław Rutkowski SP 140, Piotr Mika G 31

• emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły, byli przewodniczący Rady Rodziców, absolwenci, obecni uczniowie z rodzicami oraz sponsorzy: Maria Bandos i Jerzy Daniec (Spółka dla Zagospodarowania wspólnot Gruntowych osiedla Wolica, Władysław Pietrzak, Firma Budowlana GWB System-Dyskont, Adam i Józefa Nosek, Jacenty Kopeć, Jarosław Kądziela, Agnieszka i Jarosław Bożek, Janina Jędras, Anna i Robert Król, Bernarda i Tadeusz Nagięć, Firma Auto-Stop Ryszard Krężołek.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w miejscowym kościele, sprawowaną przez ks. Kanonika Józefa Hojnowskiego. Homilię wygłosił ks. Proboszcz Stanisław Palichleb.
Po uroczystości w kościele, to niecodzienne spotkanie kontynuowano w szkole. Pan Kurator Artur Dzigański odsłonił tablicę pamiątkową ufundowaną przez Radę Rodziców szkoły. Po chwili wszyscy uczestnicy przeszli do sali gimnastycznej, gdzie wysłuchali przemówień zaproszonych Gości.

Po oficjalnej części uroczystości uczniowie szkoły zaprezentowali program artystycznych obrazujący historię szkoły w różnych okresach historycznych poczynając od zaborów, poprzez międzywojnie, okres II wojny światowej, aż po czasy współczesne.

Następnie Pani Dyrektor Izabela Podgórska uhonorowała przybyłych Gości szklanymi aniołami symbolizującymi strażników do raju wiedzy i dobrych opiekunów, dodających wiary w dążeniu do celu.

Wręczono też nagrody pedagogom z okazji Święta Edukacji Narodowej:

• Pani Katarzynie Sadkowskiej – Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa

• Paniom: Małgorzacie Hawrylczak, Annie Łata, Jolancie Gawlik, Urszuli Twardowskiej, Anecie Tłustowskiej – Nagrody Dyrektora Szkoły.

Jubileusz zakończył się zwiedzaniem szkoły, wpisami do księgi pamiątkowej wspomnieniami na wspólnym spotkaniu uczniów, rodziców, absolwentów oraz pracowników szkoły w Klubie „Jedność”.